Lata 60. i 70

Lata 60. to prawdziwa rewolucja w modzie!

Lata 60. to czas modowej rewolucji! Poprzednie dekady mocno nawiązywały do klasycznego, eleganckiego krawiectwa przedwojennego, teraz nastąpiło zerwanie z tradycją i silny zwrot w kierunku nowoczesności. Projektując nowe kolekcje, mocno inspirowano się młodzieżą, która w końcu doszła do głosu.Na modę lat 60. miały także wpływ takie wydarzenia jak chociażby lot na księżyc. Paco Rabanne, jeden z czołowych projektantów epoki, stworzył futurystyczną kolekcję zainspirowaną tym wydarzeniem. 12 sukienek w całości wykonanych z metalowych blaszek i zupełnie nienadających się do noszenia na co dzień wzbudziło zachwyt publiczności.Mary Quant to projektantka, której nazwisko dzisiaj kojarzą nieliczni, ale to ona dokonała prawdziwej rewolucji w tamtym okresie, znacząco skracając długość spódnicy. Popularne mini to właśnie jej zasługa. Jako pierwsza wpadła też na oryginalny pomysł wykorzystywania do produkcji ubrań gumy i plastiku, tworząc m.in. przeciwdeszczowy, kolorowy płaszcz.Nowatorskie projekty, zanim przebiły się do świadomości mas, potrzebowały silnego wsparcia w postaci znanych ambasadorek. W latach 60. ich funkcję znakomicie pełniły: Jacqueline Kennedy i angielska modelka Twiggy. Żona prezydenta Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy’ego kojarzona była przede wszystkim z nienagannie skrojonym kostiumem, zawsze elegancko ułożoną fryzurą i zgrabnym kapeluszem. Twiggy zaś ze swoją chłopięcą figurą przyczyniła się do popularyzacji mini spódniczek i symetrycznych, prostych sukienek.Sukienka z lat 60.
Moda damska w tym okresie to przede wszystkim pudełkowe sukienki z obniżonym stanem, bez zaznaczonej talii. Bardzo proste i krótkie, o kształcie litery A. Często bez rękawów lub z rękawem ¾. Symbolem dekady stała się szczupła dziewczyna ubrana w króciutką i bardzo prostą sukienkę. Pełne, obfite kształty ustąpiły miejsca chłopięcym, uniseksowym sylwetkom.
Moda, lata 60.A
Spodnie
Wśród spodni królował model dobrze znany z dzisiejszych kolekcji o długości nogawki ¾. Eleganckie cygaretki w zestawieniu z pudełkową bluzką i botkami na płaskim obcasie to przykład eleganckiego zestawu, który każda kobieta miała w swojej szafie.
Spódnice
W opozycji do klasycznych spódnic lat 50. z długością do połowy łydki, w latach 60. modne stały się odważne mini spódniczki. Lekko rozszerzane na dole dedykowane były kobietom o szczupłej, męskiej sylwetce.
Płaszcze z lat 60.
Płaszcze podobnie jak sukienki były proste, symetryczne, bez zaznaczonej talii. Ich długość sięgała przed kolano. Modne stały się też płaszczyki z rękawami ¾ i krótkie żakiety. Nowością, która podbiła rynek modowy, okazały się wykonane ze sztucznego, kolorowego tworzywa płaszcze przeciwdeszczowe.
Moda, lata 60.
Akcesoria
Wielkie okulary przeciwsłoneczne to znak rozpoznawczy lat 60. Do tego kapelusz z wielkim rondem i obowiązkowo sztuczne rzęsy – te ostatnie szczególną popularność zyskały za sprawą Marylin Monroe, która rozsławiła je na cały świat.
Moda, lata 60.
Wzory  w modzie lat 60.
Motywem przewodnim tamtego okresu były kształty inspirowane Op Art, czyli Optical Art (czarno-białe geometryczne wzory, które wywoływały złudzenia optyczne). Modne były też pasy, kratka oraz romby.

Moda, lata 60.
Fryzury i makijaże z lat 60.

Włosy uczesane były bardzo elegancko. W modzie lat 60. królowały wysokie koki i upięcia. Chętnie noszono też krótkie fryzury z gładko zaczesanymi włosami. Makijaż lat 60. zwracał szczególną uwagę na oczy, które mocno podkreślano najczęściej czarną kreską, by optycznie je powiększyć.

Moda, lata 60.
Moda na hippie

Mówiąc o modzie lat 60., nie sposób nie wspomnieć o modzie hipisowskiej i związanym z nią stylu boho. Luźne spodnie rozszerzane ku dołowi, kamizelki z frędzlami, lniane koszule, hafty, koronki, ażurowe wstawki, opaski na włosy, naszyjniki, koraliki, pióra, workowate torebki, sukienki maxi, falbaniaste spódnice – to znaki rozpoznawcze prawdziwych hipisów.
Lata 70. to temat szczególnie na topie. Akcenty modowe z tej dekady wyjątkowo często przewijały się w kolekcjach projektantów na aktualny jesienno-zimowy sezon. Poznaj trzy najważniejsze elementy mody lat 70. i noś ubrania świadomie! 
Moda lat 70. to bardzo złożony temat. W tej dekadzie działo się bowiem mnóstwo rzeczy, które miały wpływ na sposób ubierania się współczesnej młodzieży. Można wyróżnić trzy główne akcenty, które bardzo różnią się między sobą, ale jednocześnie w dosyć wyczerpujący sposób podsumowują estetykę tamtych lat.
Hippie style
W jednym z poprzednich artykułów pisałam, że historia mody jest jak sinusoida. O ile w latach 60. mieliśmy do czynienia z "boomem" ekonomicznym, tak na lata 70. przypada kryzys. W poprzedniej dekadzie obserwowaliśmy zafascynowanie kosmosem, tworzywami sztucznymi, krojami o sztywnej formie i biało-czarnym wzornictwem, natomiast lata 70. to zwrot ku naturalizmowi, życiu w zgodzie z naturą, naturalnym tkaninom i rzemiosłu. Wielkimi promotorami tej filozofii była subkultura hippie, która zaznacza przełom tych dwóch dekad. Powstała w proteście przeciwko jakimkolwiek schematom i instytucjom, sama wytworzyła konkretny schemat ubierania się. Jak wyglądali hippisi chyba każdy wie, jednak dla utrwalenia informacji polecam obejrzeć słynny musical "Hair" z 1967 roku. Bogactwo psychodelicznych wzorów i kolorów, luźne, gwarantujące swobodę ubrania inspirowane dalekimi krajami, akcenty związane z naturą (kwiaty, motywy roślinne) - to wszystko składało się na barwy obraz hippie, który dziś wraca do łask inspirując najwyższej klasy projektantów.
Moda lat 70.
Drugie, najbardziej masowe zjawisko lat 70. to kultura disco. Świetnie obrazuje ją film "Gorączka sobotniej nocy". Możemy w nim zaobserwować nie tylko problemy, z którymi borykali się wówczas młodzi ludzie, ale przede wszystkim nieziemskie stroje! Kultura disco krążyła wokół sobotniej imprezy, a ta z kolei napędzała energię na cały tydzień. Wyjście na dyskotekę było jak rytuał i obowiązkowy punkt programu. Tam młodzież odrywała się od szarej codzienności, a niezbyt obiecujące czasy rekompensowała spektakularnymi ubraniami. Najbardziej popularnym i ekskluzywnym klubem, który stał się symbolem dekady było Studio 54. Obcisłe kombinezony z połyskujących materiałów, cekinowe sukienki, złoto, plisy, falbany i lajkra - to wszystko tworzyło klimat zabawy, która stała się trendem. W akompaniamencie kawałków Bee Gees i Donny Summer powstała moda pełna blasku, która była również symbolem uwolnienia i beztroskiego szaleństwa. Podobny zestaw możesz wykorzystać jako stylizacja na Sylwestra, imprezę karnawałową lub studniówkę.
Moda lat 70
Punk
Trzeci element mody lat 70. to styl punk. Wywodzi się on od kontrkultury młodzieżowej, która powstała mniej więcej w połowie dekady. Za pierwszy zespół punk uznaje się brytyjską grupę Sex Pistols. Co ciekawe managerem zespołu był Malcolm McLaren - partner projektantki Vivienne Westwood. Para prowadziła w Londynie butik "Let it rock", który później zmienił nazwę na "Sex". To wokół proponowanych przez nich strojów gromadzili się fani muzyki punk, a więc te dwie dziedziny - muzyka i moda - były ściśle ze sobą związane. Moda punk jest bardzo teatralna i polega na przeobrażaniu już istniejących części garderoby w coś nowego, indywidualnego. W zwykłych jeansach wykonano dziury, do butów i toreb doczepiono ćwieki i agrafki, a T-shirty opatrzono wymownymi hasłami. Całość oprawiono odpowiednią fryzurą w postaci irokeza oraz mocnym makijażem. Moda punk ma swoje różne odmiany: inaczej wyglądali Sex Pistols, Ramones (czarne ramoneski!), a inaczej Patti Smith. Ta ostatnia była promotorką bardziej minimalistycznego, męskiego "looku", na który składały się jeansy i biała koszula. Przedstawiciele subkultury punk uważani byli wówczas za margines społeczny. Moda lubi jednak płatać figla i dziś elementy charakterystyczne dla ich ubioru proponowane są w luksusowej wersji przez najbardziej elitarne domy mody na świecie. Wpływowi kultury punk na wysoką modę poświęcono nawet wystawę w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. A towarzyszyła jej prestiżowa gala z największymi gwiazdami ubranymi w kreacje z kolcami i inne akcenty rodem z punkowych koncertów sprzed 40 lat.Moda punk

Komentarze

Prześlij komentarz